Hornické muzeum Landek Park v létě nabízí tři speciální zážitkové programy. Loni hlavní sezonu nastartovalo Haviřem na šichtě, letos se připojují i speciály Borec záchranář a Zrobene za 90 minut.
Zelený Landek a černá havířina, nahoře bohatá zeleň, dole uhlí. Zelená a černá – hornické barvy, ve znaku želízko a mlátek. A nezaměnitelné Zdař Bůh! Tak si můžete představit jedno z nejzelenějších míst kousek od centra města, kde se nachází muzeum, vzdávající hold tvrdé práci a odkazu předchozích generací, které budovaly Ostravsko.
„Někdy se stává, že se občas chce zapomenout na to, co bylo, protože už to není třeba moderní a trendy. U nás to neplatí. Hornictví se snažíme přibližovat novými zážitkovými programy, včetně autentické mluvy. Haviř byl inspirován odpolední šichtou na šachtě s absolvováním úkonů, které předchází samotnému sfárání do dolu. I tu polívku před směnou je třeba vypít, tak jako kdysi, lžičky neservírujeme,“ přibližuje program Haviř na šichtě Renata Červená, ředitelka Dolních Vítkovic, pod které muzeum na Landeku spadá.
„To borec záchranář je jakýmsi nácvikem do role báňského záchranáře,“ doplňuje Ján Hlobil z Hornického muzea. „Návštěvník dostane možnost vžít se do práce záchranáře s absolvováním pracovních úkonů, u kterých je interaktivní formou obeznámen se základem činnosti báňských záchranářů. Účastníci programu jsou také seznámeni se speciální technikou, potřebnou k záchranným pracím. Do služby k báňským záchranářům se člověk nedostal jen tak, musel to být opravdu borec,“ upřesňuje Hlobil.
Cílem poslední zážitkové prohlídky Zrobene za 90 minut!, je poskytnout návštěvníkům představu o vývoji ostravsko-karvinského hornictví od jeho počátku až po současnost a dále až do ukončení činnosti revíru. Program je tvořen stávající prohlídkovou trasou doplněnou o prvky zapojení do procesu budování důlního díla a samotné těžby. Práce havířů je představena nejen z pohledu vývoje prostředí a podmínek hornictví v OKR, ale především se zaměřením na důvody pro výběr fyzicky a psychicky náročného a často životu nebezpečného povolání, jakým hornictví je.
„Máme skvělé průvodce, chlapy, kteří fárali nebo pracovali jako báňští záchranáři. Vědí, o čem mluví. Ano, jsou sví, ale zase si alespoň na nic nehrají, což je v této době vzácné. U nás to máte prostě se vším všudy, včetně jadrnějšího slovníku,“ dodává Renata Červená.
Landek Park je v létě skvělým místem pro odpočinek. Nabízí nejen dostatek občerstvení, ale také vyžití pro celou rodinu. Kromě novinek v Hornickém muzeu je letos v nabídce i unikátní lanové centrum s netradičním uspořádáním lanových překážek rozložených do několika tras.
Hornické muzeum v Ostravě-Petřkovicích provozuje zapsaný spolek Dolní oblast VÍTKOVICE, všechny informace a prohlídky jsou aktualizovány na webových stránkách www.dolnivitkovice.cz.